A következő címkéjű bejegyzések mutatása: norvégok. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: norvégok. Összes bejegyzés megjelenítése

hétfő, október 20, 2008

Komplex elmaradás-pótló és gazdaság-megmentő tervezet





Megint úgy tűnhet hogy igencsak el voltam veszve, hiszen egy ideje nem jelentkeztem, de ennek nagyon prózai oka(i) van(nak): Egyrészt hétfőn megkaptuk az első komolyabb egyetemi feladatot egy házi dolgozat formájában (amit én valamiért egészen hétfő reggelig szerdára vártam, de ezt inkább hagyjuk), erre pedig egy hét állt rendelkezésünkre, és a félévi jegy egy részét képezi majd. Azért nem kell megijedni, természetesen itt még kevésbé pörögtem túl a dolgot, mint otthon tettem volna, ami azért jelöl egy szintet (vagyis nem voltak álmatlam éjszakáim a nagyívű világmegváltó elemzés miatt), de azért ha pötyögni kezdtem a laptopot, akkor mégis inkább ezt írtam, mint a blogbejegyzést. Nem elsősorban a prioritások, inkább lelkiismereti kérdés miatt. ásos prograAztán meg persze jött a hétvége, ami megint koránt kezdődött.
De ennyire még nem szaladok előre, itt volt ugyanis Enikő tesója, Zsuzsi, szóval kedden este őket is meglátogattuk, meg persze ment a szokásos program, ami mint már elég egyértelműen kiderült nem igazán az egyetemi teendőket takarja. Magyarul Bodágában beszélgetés, bodegában dolgozás (most épp Victor helyett), a Kraft látogatása stb. Apropó, azt hiszem csak azért tudom még mindig megkívánni a waffelt, mert épp most értünk vissza a Dolly Dimple's egyél amennyi belédfér akciójáról, amit természetesen szigórúan közhasznú indíttatásból látogattunk meg, elvégre mégis össze kell hasonlítani az előző Peppe's-ben tett hasonló kirándulásunk tapasztalataival, hogy segíthessünk az igen nehéz választásban szegény (egyébként mirelit pizzán élő) norvégoknak. Dehogy ennek a kis kitérőnek legyen is értelme: az "amennyi belédfér" jelző nem feltétlenül takarja az "amennyi jólesik" kategóriát, így most a gofri-túladagolásomat elnyomja a pizza-undor, ami rossz esetben órákig is eltarthat egy ilyen trauma után.
Kicsit visszaugranék még az időben (nem azért mert tele a hasam, fáradt vagyok és nem tudok koncentráni, csak gondoltam a Márqeuznél jól bevált mozaikos idősík használatával egy kis gondolkodásra késztetem az elkényelmesedett olvasókat...segítek: csak ironizáltam, az "a" válasz a helyes). Tehát pénteken Enikőékkel ellátogattam a Polariaba, ami egy múzeum, és amellett h igen impozáns épületről van szó, (rabságban) élő fókákat lehet nézni, meg filmet Svalbardról (ami megintcsak nem kicsit lenyűgöző), egyszóval az Északi-sarkkal foglalkozik meglepő módon az egész kiállítás. Ezután még az utolsó pillanatban kiderült (értsd: a buszon, jegyvásárlásnál) h a délutánra tervezett közeli kirándulás nem nyerő ötlet, tekintve hogy az utsó busz nem este 7kor jön vissza, hanem amikor mi megérkezünk, ami azért kellemetlen meglepetés lett volna. (Ezúton is bocsi Csilla a félreértésért...ne izguljatok, ezt más sem érti). De helyette egy túra a mainlandi magaslatra belefért, ezúttal (majdnem) a csúcsig. Kellemesen el is fáradtunk, átfáztunk, ránk is fért a Drivben egy...egy forró csoki. Mert nem tudják ezek mi a jó, a forralt bort nem ismerik, mi meg valószínűleg nem mutatjuk meg nekik. Ilyen árú borokat nincs az embernek kedve forralgatni. A szombat este aztán a duty free vodka és a vártnál ezúttal kevesebb embert vonzó Hele Driv fantázianevű party jegyében telt, ahol megint jól éreztük magunkat. Egy-két kisebb kellemetlenséget leszámítva. Pont.
Vasárnap a hétvége zárasaként egy újabb önkéntes buli, azúttal "rossz ízlés" mottóval, amihez mondjuk néhány norvégnak nem nagyon kéne öltözni, de azért megtette mindenki. A helyi italozási szokások bemutatása után néhányan a vetkőzés részét sem hagyták ki a dolognak, pedig igazán megtehették volna. Mindenestre jó korán el kellett indulni itthonról, h megtaláljam az előzetes összejövetel/alapozás helyét, ugyanis valószínűleg randomra be lettünk osztva, így elmondhatom, h egy norvég szöszi lakásán töltöttem az estét (a melltartóját mégis is inkább meghagytam másnak, nem éreztem annyira közel magamhoz, mint nyílvánosan használt partykelléket). Azért elég könnyen megtaláltam a helyszínt, bár tény h egy stadiont nem olyan nehéz kiszúrni. Az este megfigyelési: nem kell sok pia nekik h átlépjék a határokat (gyakran a jóízlését is, de ezt ezúttal nem fejteném ki, és a szexuális beállítódás-beli gyakori elhajlásokat sem), mégis rengeteget isznak. Ergo egy rakás nem hogy angol, de minden beszédkészségét elvesztett hülyének öltözött norvéggal buliztam egy legalábbis vicceset.

Ma végre megszabadultam a házi dolgozat terhétől is (legalább az eredményhirdetésig), ami azért -a jó időbeosztásnak köszönhetően (na jó, ez az amit soha nem mondhattam el magamról)- a hétvégi programra sem nyomta rá túlságosan a bélyegét, amint az a fenti példákból jól látható. Sőt mindezek mellett még egy norvég tesztet is írtam, amit mondjuk nem könnyített meg, h ezzel a ténnyel az óra elején kellett szembesülnöm, de azt hiszem megbirkóztam vele. A hétköznap-hétvége felosztás meg lassan teljesen értelmét veszti, nem csak hogy a napok, de a hetek is egybefolynak.
Közkívánatra és az érezhetően növekvő népakarat nyomására megígérem h megpróbálok gyakrabban írni, ezzel elhárítva a mélyülő gazdasági válságot és a közeledő világvégét. Az ENSZ BT legújabb ülésén arra jutott ugyanis, h ha sikerül megkétszerezni a blog látogatottságát, az egyértelműen a kamatláb eséséhez és a befektetések rohamos megindulásához vezet, de a program végrahajtását egyelőre mesterségesen visszatartjuk, mert akkor még a végén nem lenne miért gyűlölködve, verekedve, "monnyonle"-hangulatban tölteni október 23-i nemzeti ünnepünket.
Ez a szép kép búcsúzóul jó is lesz, Hasta la vista!

vasárnap, szeptember 07, 2008

Ez történik



Ezek nem viccelnek...A hideggel párhuzamosan a szemközti-sajnos nagyon is közeli-hegyen meg is jelent a hósapka, ami szinten apról napra szemmel láthatóan lejjebb húzódik. Hát nem mondanám h megnyugtató látvány, még akkor sem ha gyakran csak sejtelmesen kandikál ki a sűrű felhők közül (a képen nem ez van, az régebbi, máshonnan...és tényleg hótakaróról beszélek).
De legalább az esőzés kicsit alábbhagyott. Merthogy a szitáló eső már szinte a mindennapok része, az nem számít. Egyébként varázslatos h órákon belül meg lehet élni a borús esős időt és a melegen előbúvó napot...na meg a szivárványt is.
Ennek kiélvezésére persze csak akkor van esély ha éppen nem órán ül az ember. Múlt héten -mint már írtam- ugyanis lezajlott az EU-jog kurzusunk első hete...Csöndben, ámde kárörvendő és kaján vigyorral teszem hozzá, hogy a háromból. Erről megemlíteném, érzékeltetve az órák gyakorlatias megközelítéset, hogy még a skandináv alkohol-korlátozás témája is felmerült, méltán nagy érdeklődést és figyelmet kiváltva. Mindjárt az orosz Klim is magához tért hogy megossza vodkás élményeit. Szóval megtudtuk, h még istenes a helyzetünk, hiszen nem is olyan rég még sört is csak a Vinmonopolet-ban lehetett kapni, ami pedig még rövidebb nyitvatartási idővel és még magasabb árakkal operált. Na meg nem szabad vásárolgatás volt, hanem az államot reprezentáló rosszalló tekintetű néninek kellett a pultnál állva szépen remegő térdekkel elhabogni a kívánságlistát. Na ehhez képest már normalizálódott a helyzet, és meg is erősítettek abban az eddig is megalapozottnak vélt gyanúmban, h a norvégoknak ez a számunkra extrém ár sem különösebben megterhelő. Pláne ha piáról van szó. Belülről ezek az üzletecskék egyébként lekinkább vmi elit borszaküzletre emlékeztetnek, az árak pedig még indolkotabbá teszik az elit jelző használatát. A mostmár szívélyesen adott szaktanácsokkal egyetemben. A rendszer okairól meg elég annyi a helyzet eufemisztikus érzékeltetésére, h szokatlanul sok a strigula a "hajóról vízbetántorgó" és a "faházat (ami ritkának nem nevezhető erre) gyertyával a sötétben magára gyújtó" statisztikai rubrikákban a halálesetek közt. És hogy-hogy nem vmiért ezekről a túlzott szeszesital-fogyasztásra asszociáltak.
Apropó italozás: a szobatársam a plazma tv után másodszorra is erőteljes irigységi rohamot tudott kiváltani belőlem, amikor a hűtőt gyanútlanul kinyitva egy-egy üveg tequilával, vodkával és banánlikőrrel találtam szemben magam, aminek az összértéke olyan 18-20 ezer Ft között mozog. Megérné tehát legalább egy ivócimborai viszonyba kerülni vele (kb. az egyetlen téma egyébként amiről 2 mondatnál többet magától összefüggően tud beszélni), de erre nem sok lehetőség adódik, hiszen csak annyiból tudom ha itthon járt, hogy:
1. Az összes villany ég orrba-szájba. Hiába ugyanis a szelektív hulladékgyűjtés, az árammal kegyetlenül pazarolnak. Eddig azt hittem ez csak az én kiváltságom, de mint kiderült minden norvég lakótárssal megáldott küzd ezzel. Mellesleg itt szinte minden elektromossággal megy, még a fűtés és a tűzhely is mindenhol.
2. A cipőjéből kihullott sárral van tele az előszoba. Ezt előszőr még feltakarítottam utána, aztán megnyertem a hallgatólagosan meghirdetett "ki tudja tovább tétlenül nézni a növekvő mocskot" című tipikus legénylakás-versenyt, azóta pedig szorgosan összetakarítja maga után.
Ja a piáját nem számítom a jelek közé, mert az sokáig nem marad a helyén általában.
Végül még valami: Tiktos informátorain jelentési alapján sürgősen fényképet kérek Dávidtól és Bencétől az otthon dúló hajlevágási-hullám dokumentálására, na meg remélhetőleg derűs percek szerzésére.

Szóval zajlik az élet...okosodunk (azért nem kell megijedni), keménen gyűrjük a norvég nyelvórákat, szocializálódunk, meg egyre jobban fázunk, de most mennem kell, Peppe pizzázójában ugyanis naivan meghirdették a szülinapi "egyél amíg belédfér 97 koronáért" akciót (alapjáraton egy pizza is 120-130 Kr-nél kezdődik). De azt hiszem velem rossz lóra tettek, és ezt ma szeretném nekik is bebizonyítani, hogy a látogatást követő gyors leltár után egy életre elmenjen a kedvük a hasonló nagyvonalú szülinapozástól.
Mára ennyi voltam, talán így is túl sok, igyekszem gyakran jelentkezni mindenki nagy örömére. Na csoki!

csütörtök, augusztus 28, 2008

Fíl dö szánsájn





Úgy néz ki a szombat esti program maradt a már-már szokásosnak mondható: Driv. Ezúttal mind a 4 és fél szint meg volt nyitva (igen, ekkora a hely...bár a legalsónál hajolgatnom kell a fagerendák elől), a máskor megszokott max. 2 helyett. A harmadikon rendeztek is egy erős eufemizmussal érdekesnek nevezhető koncertet: a tagok öltözéke alapján azt hittem minimum egy Freddie Mercury hasonmásversenyen vagyunk. Mindannyiójuk meztelen felsőtestén egy-egy csilli-villi köpeny...hogy a bajuszparádét ne is említsem. Mondjuk ez a meztelen felsőtest nem teljesen igaz, ugyanis hőseink valószínűleg hosszú évszázadok alatt a hideghez genetikailag így alkalmazkodva legalábbis jegesmedve prémet növesztettek maguknak szőrzet címén. Miután a 10. percben ezt, és a norvég nyelvű szöveget még fokozni tudták egy disznóölő-kés teátrális nyalogatásával, úgy döntöttem, h magukra hagyom őket a másik 15 nézővel (akik sztem fizetett statiszták voltak...vagy nagyon részegek) és visszatérek az újfent fergetegesre sikeredett bulihoz.
Régebben már említettem, hogy számomra nagyon hangulatos ez a "kis" szórakozóhely/kocsma...hát igen, kiderült hogy a II.világháború idején elsüllyedt itt egy hajó és német hullákat tároltak a 320 éves épületben, akik állítólag a mai napig kísértenek. Ezt megelőzően pedig halszárító és raktár volt a jó öreg Driv. Szerencsére a szag már nem érződik. Ellenben ugye minden fából van, ami nem kifejezetten előnyös tulajdonság egy füstös diák-bulik otthonául szolgáló helyen. Van is tűzérzékelő rendesen, bár ebből a szempontból inkább megnyugtató a terasz mellett kezdődő tenger.
A héten egyébként megint gyönyörű tiszta időnk volt, így vissza is mentünk és megismételtük az első heti picnincet: Telegrafbukta újratöltve...Éppen a sirályok és néhány elvetemült, fürdőnadrágban sütkérező helyi Rambo és Chuck Norris közt napfürdőztünk végre egy szál pólóban (nem kell megijedni, nadrág is volt rajtam) és élveztük az idei nap utolsó meleg sugarainak nyalogatását, amikor arra gondoltam, h mennyire filmbe illő jelenet ez. (Ej de költői, barokkos körmondat lett ez. De kijöttem belőle.) És abban a pillanatban odatoppant hozzánk egy norvég tévés, h használna bennünket vágóképnek ha nem bánjuk. Ezen ajánlaton meg persze kaptak a csajok és nagy duzzogva pózoltak a kamerának. Azok után, h egyesek már a rádióban, mások az újságban szerepeltek, mondhatom, h szűk egy hónap alatt az egész helyi médiát meghódítottuk, de azt azért remélem, h nem jutunk olyan "magasságokba", mint David "BaywatchKnightRider" Hasselhoff ezen a videón. A jó idő örömére ráadásul még egyszer focizhattam egy jót a szabad levegőn (elképesztő hány füves és betonos pálya van itt), ami már nagyon hiányzott, valamint meglátogattuk a sziget egyik tavacskáját is (kettő van), vagyis aktívan használtuk ki a napsütést. Az ezt követő estéről megemlékezve pedig az egész magyar delegáció nevében egy kollektív köszönömöt rebegnék el elcsukló hangon Eszternek és barátjának, Áronnak az otthonról érkezett értékes nedü közkinccsé tételéért.
A héten ismét volt 2 órám, az egyik egyre érdekesebbnek tűnik: megtudtam pl. h a kormányzó baloldal (és még sokak) által felelőtlennek és tapasztalatlannak bélyegzett erősen jobboldali pártnak a jövőre esedékes választásokon jó esélye van kormányra/ba kerülni. Ez egyrészt meglepő volt számomra, ismerve az ország fejlődési irányát, másrészt nem csoda h tömegeket tudnak megmozgatni az olcsóbb pia és benzin (nem kell lassabban mondani, mindenki megérti) nem túl komplex jelmondatával. Mellesleg jövőhéten elkezdődik a 3. kurzusom, ami le is zajlik szeptemberben, ennek megfelelően szokatlanul sok órám lesz, gyakorlatilag erről fog szólni a hét.
Most jut eszembe, h ha jól emlékszem nem is említettem, h a város szélén van egy bazinagy síugró-sánc, ami mindenhonnan látható, így jó tájékozódási pont, másfelől ha leesik a hó és kb. 13 év után újra sílécet csatolnék (ezúttal 10 percnél hosszabb időre), akkor aztán kezdhet rettegni Andreas Jacobsen meg Roar Ljökelsöy, mert a norvég csúcs megdöntése után benevezek a világkupára is.

Hogy lássátok, h mindig tartom a szavam, ígéretemnek megfelelően pótlom a hiányt: az első képen "ideiglenesen állandó" otthonomat láthatjátok, a második kettő pedig a városban készült: a 3. hátterében a könyvtár látható, míg baloldalt egy autentikus színes norvég faház egy talán kissé kevésbe autentikus Burger King-gel.
Semmi frappáns nem jut az eszembe, úgyhogy csak egyszerűen minden jót mindenkinek és külön köszönöm a segítséget Attilának az etr-rel való újabb vérremenő küzdelemben!

hétfő, augusztus 18, 2008

Party time - all the time





Az a helyzet, hogy az elmúlt három napban a délelőttök kimaradtak az életemből...ez pedig az éjszakák ellenkező irányú aktivitása miatt történt, nem mondanám, h túl nagy bánatomra. Bár mostmár azért jól esik az alvás-pótlás. Pénteken a változatosság kedvéért Driv: túl sok választás nincs a diákok számára, de így legalább mindenkit egyszerű megtalálni. Ezúttal ahogy az utolsó pillanatokban kiderült jelzőlámpa-party. Bár ezzel senki sem foglalkozott túlságosan, mivel az így hátrányosan halmozott helyzetűvé váló csóró külföldiek számára a norvég nyelvű programból ez "nem jött át" túlságosan. A hering érzés ellenére, de nem kizárólag a jegesmacis sör hatására megint megfelelő hangulatban telt az éjszaka..egészen a színpadon elcsattanó férfi-smárig, ami akárkinek is a beteg ötlete volt, majdnem mindenki számára jelentősen előrehozta a "modtmárhúzhatunkhaza" stádiumot. Viszont újabb szórakoztató és feletébb nagy alkoholbírású fazonokat ismertem meg a 3 új (szokatlan módon angolul is érthetően kommunikáló) spanyol delelgált személyében, hogy az egyetlen jelenlévő norvég őslakosról ne is beszéljünk, aki (bár józanul nem láttam) ismét bizonyította miszerint van az az alkohol mennyiség amitől ők is megnyílnak. Ja és a neve kiejtve vmi olyasmi, h "hóvan"...na bazmeg nomen est omen. Majd szombaton jöhetett az Algeriában született New Yorkból idetelepült Steve bulija, h vasárnap összejöhessünk az eredetileg szudáni, de Ománból Kanadába költöző és jelenleg itt tanuló Hadal szülinapjára. Steveről annyit, h ritka jó arc és hihetetlenül készült a beígért bulira...bár kicsit túlzás volt, h gyakorlatilag bezárt bennünket a konyhába és mindenkit táncra parancsolt. Lehet, h a Maghreb országok fiai ezt a megoldási elképzelést genetikailag hordozzák, de fizikai paramétereit elnézve mindenki gyorsan belátta, h egyetlen döntés létezik...amit aztán nem is bántunk meg, főleg miután előkerült a sör a hűtőből és végre lekísérhettük a franciák sztem Becherovkára hajazó gyógynövényes nedüjét. (de lehet, h gyak a nyár hagyott az ízlelőbimbóimban ilyen maradandó nyomokat). Mindenestre én csak baráti eszegetésre-beszélgetésre készültem, de bebizonyosodott h a másnapi gyógysör hatásos valamint nehéz megállni a lejtőn ilyen hangulatban, így aztán ismét 4-re jutottam ágyközelbe. A hétvége ámokfutása végül az előző esték nyomainak méregtelenítés, ugyanakkor a nagy kajálás jegyében végződött, csak hogy megint lehessen kialudni a késői fekvést. Így aztán mostmár talán én vagyok az egyetlen, aki elvben nem vehet sörnél keményebb alkoholt.
Ma végre vmi hasznosat is csináltunk és átruccantunk a mainlandre megnézni a legészakibb katedrálist és kipróbálni a cable car felvonóját, aminek köszönhetően megint lélegzetelállító látványban volt részünk: madártávlatból nézhettük az egész várost és a szigetünket is. Ebben még az időjárással is nagy szerencsénk volt, hiszen attól tartok az utolsó tiszta napsütéses napok egyikét használtuk ki erre (egyébként Enikő előrelátásának köszönhetően).
Abszolút nem vág ide, így inkább meg sem próbálok átkötni, de kikivánkozik belőlem, hogy eddigi megfigyeléseim alapján a norvégoknál lehet vmi kis hiba a jó öreg DNS-láncban, mert szokatlanul sok érdekes figurát látni, akiknek első ránézésre enyhén Down-kóros feje van. De annyira, h ez nem csak nekem szúrt szemet (bizonyítékként: Magnus Carlsen világhírű sakkozó). Ez csak külső megfigyelés, hiszen eddig inkább külföldi diákokkal kerültem kapcsolatba, mint norvégokkal. Apropó: a kínai Xuan nemrég tért vissza a debreceni nyári egyetemről, és egyedül nagyobb országimázst csinál, mint amit az egész Magyar Turizmus Rt. Tony Curtisszel karöltve fel tudott eddig mutatni. Ez az áradozás mellesleg különösen jól esett, miután egy olasz lány közölte, h 2 hét gulyás-evés után tette le a voksát a vegetarianizmus mellett. Bár ez legyen az ő baja.
Itt egyébként a gyümölcsök közül a banán a legolcsóbb (nem is kevéssel), amit azóta sem tudok feldolgozni, hiszen az éghajlat nem éppen trópusi, és Costa Rica-t talán még Paris Hilton sem mondaná szomszédos országnak. Akinek van vmi ötlete eme paradoxon feloldására, az bátran ossza meg velem. Talán nekik is van egy zöldzakós Torgyán Jóska-szintű szellemóriásuk, aki ezeket a hatalmas üzleteket lezsírozza...

Na de mostmár kezdődik az egyetem, ezen a héten is kőkemény 2 (kettő) órával leterhelnek. Ez mellesleg abszolút lényegtelen információ, csak gondoltam ezzel is borzolom még a kedélyeket. És hogy a végére egy klasszikust idézzek: "Csokoládés csőtészta, baracklekváros cserebogár és pirított bikaboka. Na csá!"

csütörtök, augusztus 14, 2008

Madzsarisztán - banánköztársaság




Az elmúlt napokban kicsit lassítottunk, és visszavettünk az eddigi őrült rohanásból, hiszen a norvég diákok is megérkeztek és a mostani hét elsődlegesen nekik szól, bár nekünk is meg van hirdetve. Ennek mondjuk csak Driv-beli összejövetelekre van értelme, mert pl. az évnyitó is norvégul volt. Sokáig nem is bírtuk. De legalább beköltözött kedves lakótársam is, akit meglepő módon Andreasnak hívnak (bár lehetne Nils is), ellenben nem szőke, viszont erősen kocka. Nem akarok előítéletesnek tűnni...de az vagyok. Csak rajta áll, h változtat-e rajta, de a norvégokról kialakított képemet kicsit rontja, h kb. 3x5 percre láttam eddig és ennyit is beszéltünk. De legalább használhatom a mikróját és a felszereléseit...már csak az xbox-ra és a plazma tv-re fáj a fogam.
Na de hagyjuk is őt ennyiben. Tegnap volt egy kis összeröffenés a Driv-ben, amiről azt hittük, h majd buli lesz-abból a fajtából, ahol legalább tánctér van-de csak a norvégok hódoltak kedvenc szenvedélyüknek: ittak. Ami még jó program is lehetne, h ha kicsit könnyebben barátkoznának a lelkeim, na meg mondjuk ötöd ennyi lenne bent a sör. Így viszont elég belterjes volt a téma. Mondhatnám, h szar. Úgyhogy mondom is. Viszont Majsa tanárúrnak nem volt igaza, nem is járnak ide gumicsizmás rákhalászok, vagy max. hajnalban. Mert egyébként már ilyen napszakot is el lehet különíteni: kezd visszajönni az este. Vagyis lassan vége van a helyi kisgyerekek kedvenc évszakának, amikor aztán mondhatják otthon, h "sötétedésre gyere haza". Ez egyébként az alvási szokásaimra kifejezetten jótékonyan hatott. Olyannyira feltöltődtem tőle, h már főztem is kétszer (besameles karfiol, tojásos nokedli). Ezzel nem fényezni akarom magam, de kicsit király vagyok.
Az itteni életszemléletről elég annyi, h az, h a hulladékot még a koleszokban is szelektíven gyűjtjük, az legalább annyira alap, mint hogy az egyetmi sportközpontba (Kraft) ujjlenyomattal lehet belépni. A közlekedésről meg ne is beszéljünk. Ha 3 méteres körzetben megközelíted a zebrát a legelső autó a legnagyobb csúcsforgalomban is lefékez és szabályosan lehív az úttestre. Szóval néztünk mint parasztgyerek a nagyvárosban, h itt nem hogy nem mennek át a lábunkunk, de nem lehet olyan lassan átkelni, hogy legalább ledudáljanak. Egyszóval egy csöppet más az életstílusuk, mint amihez magyarhonban hozzászoktunk. Erről meg annyit, h eddig három külföldi diák kérdezte meg, h nálunk milyen nyelvet beszélnek. De még mindig jobb, mint az, aki meg volt győződve, h németet.
Egyébként itt is van szombatig sörfeszt, amit tegnap útbaejtettem, és nagyon gyorsan ki is kerültem. Csak a beugró kb. 7500 Ft, hogy aztán bent a sört potom 1800 Ft-ért megkapjuk. (ez egyébként annyi, amennyi egy akció nélküli kocsmában is). Na de nem baj, megpróbálok nem gondolni az otthon 40 fokban sörrel hűsölőkre...

A történet tanulsága: aki szeretné, h a blog színvonala ne zuhanjon látványosan és legyen milyen éjszakai élményekről is beszámolnom, az sürgősen adakozzon a Magyar Posta és néhány üveg nem túl hosszú ital segítségével. (De az se zavar, ha az Amnesty International szállítja házhoz, vagy személyesen hozzátok ki...akkor még egy pulcsi is befér magatoknak, mert a Norwegian Air-nél 2x20 kg-ot lehet hozni)
Én is meglepődtem milyen tömör voltam ma, de mint mondtam kisebb volt a pörgés, szóval más nem is maradt hátra: csóközön

kedd, augusztus 05, 2008

Kick-off







Először is üdvezlet mindenkinek innen a sarkkörön túlról, és bocsi, hogy csak most kezdem a beígért blogot, de eddig nem volt net a koliban, arra meg nem volt időm a város felfedezése mellett, h beüljek vhová...na jó..talán lett volna, de baromi lusta vagyok, másrészt meg az alföldi parasztgyerek nincs hozzá szokva a hegyekhez és elég rendes fáradtsággal és izomlázzal küszködtem az egész napos mászkálások után. Na de ez senkit nem érdekel. Szóval jól indult életem első repülése: A Ferihegyen 40 percet késtünk vmi technikai probléma miatt, majd jó órás késéssel jött az átszállás Osloban.Ahhoz képest, h a norvégokat és a légitársaságukat precíznek képzeltem... De a felszállást élveztem, mint hülyegyerek a vidámparkot. Legszívesebben a kezemet is felraktam volna. Mellesleg az egyik stewardess egy tejfölszőke skandináv csajszi volt, a másik meg vmi szexi kis ázsiai. Ez meg is nyugtatott: ha ez a kultúrák találkozása, akkor nagyon bejön:D
Éjfélre meg is érkeztünk a szállásra, aminek elég koli hangulata van belülről (máshol külön kis faházak vannak 6 embernek), viszont a konyha amilyen kicsi, olyan igényes, a kilátás meg kárpótól mindenért: ez van az első képen éjfél körül, felhős időben...merthogy a nap nem nagyon akar lemenni, ami jelentősen megnehezíti az alvást. Akármikor fordulok egyet azt hiszem, már reggel van. Na persze ennek örülni kell, mert aztán jön a sötétség, amitől méltán depressziósak az emberek. Az ő lelki problémáinak most én iszom a levét, ugyanis az áruházakban max. sört lehet kapni, este 6-ig (szombaton 4) aztán egy szép kis függönnyel eltakarják. A töményeknek külön állami üzlet van, asszem Vinmonopol néven, ahova puszta kíváncsiságból bementem: egy üveg Jéger laza 15 rugó, de még a pezsgő is ötezer körül van...szóval nagykirály leszek még azzal az 1 liter töménnyel, amit beengedtek...vagyis csak lennék, de ilyen árak mellett lehet, h zugivó leszek inkább. Kivéve ha a lakótárs, akivel a konyhát/fürdőszobát osztom vmi pénzes norvég lesz (merthogy ő még nem jött meg), vagy min. vmi sejk fia. Amúgy minden qva drága, egy fél kilós kenyérért lazán elkérnek akár 600 Ft-nyi koronát...de hatalmas különbségek vannak, szóval ha jól megnézi az ember mit és mennyiért vesz, elég jól ki lehet jönni. Sörből a Carlsberg meg a Tuborg a "legolcsóbb", de mindegyik 20-25NOK (600-660Ft).
Az emberek egyébként első benyomásra nagyon rendesek és segítőkészek, bár a "minden norvég beszél angolul" elméletet már rég cáfoltuk. A suliban minden irodában mosolygva fél perc alatt elintéznek mindent, Belal-a szíriai önkéntesünk-még vasárnap is ugrott, ha szóltam. De utaztunk már ingyen egy garázsba tartó busszal, egy bácsika pedig kb. 40 perc gyaloglást, meg 1-2 eltévedést spórolt meg nekünk azzal, h hazahozott a nagybevásárlásról (Bár ez asszem inkább Csillának tudható be, mint az én személyes varázsomnak). A repülőn a mellettem ülő család mindenáron csokival tukmált...bár szívesen beszálltam volna a családba: ígérem, jó testvérek lennénk a kis szöszivel.
Egyébként a tájba teljesen belezúgtam, vmi lélegzetelállító. Tényleg nem lehet betelni vele (leszámítva az ipari részt a parton, dehát ezekhez az árakhoz kell a világ-második olajexport.)
A kedvenceim egyébként az ezer színben pompázó faházak. Ja, kb. 5 percre vagyunk az egyetemi campustól, ahol tényleg minden egyben van, és tiszta high-tech az egész komplexum...a főépületben akkora szökőkút van, mint nálunk a westendben (mondjuk pont annyira hasznos és autentikus is a parasztvakítás.)
Az első nap egyébként szar idő volt, még eső is esett, kabátban jártuk fázva a várost. Azóta
viszont gyönyőrűen süt a nap, még pólóban is lehet lenni.

Így elsőre kicsit belelendültem, de itt vagyunk már 4 napja és minden "very impressive", na meg megörültem végre a netnek.
Ezentúl tényleg megpróbálok rövidebb lenni, de lehet, h most hazudtam.
Csók meg kézfogás mindenkinek, a készlet erejéig szabadon lehet választani.